poniedziałek, 6 lipca 2009

Ustawa o prawie prasowym


Projekt ustawy - prawo prasowe
Czy blogerzy będą musieli się rejestrować

Wczoraj szperając po internecie, szukając zupełnie innych wiadomości, natknęłam się na ustawę o prawie prasowym i mnóstwo artykułów związanych z tym tematem. Okazuję się, że trwają przygotowania do zmiany owej ustawy. Ustawa rzeczywiście ma swoje lata i najwyższy czas ją uaktualnić. Zmiany natomiast mogą objąć również nas blogerów i nie wykluczona jest sytuacja w której blogerzy, miłośnicy stron www. etc. będą zmuszeni zarejestrować swoje cacka w sądzie jako czasopismo lub dziennik a wszystko będzie zależeć od częstotliwości ich wpisów. W przeciwnym razie może grozić nawet kara grzywny.

Zgodnie z proponowanymi zmianami w ustawie to co piszę z przerwami od dwóch lat może być uznane za dziennik lub czasopismo a co za tym idzie ja jako osoba prowadząca bloga, za dziennikarza społecznego/obywatelskiego. Tak, tylko takich dziennikarzy jest sporo. Obecnie prawie każdy ma swoją stronę www lub bloga i zamieszcza na nich wpisy właściwe dla swoich zainteresowań.

Osobiście nie przeszkadza mi ewentualna konieczność zarejestrowania powyższego bloga i jeśli będzie taka potrzeba zrobię to.

Istnieją już zarejestrowane w sądzie strony www i blogi. Zdarzyło się również, że właściciele strony www (niezarejestrowanej a uznanej przez sąd za dziennik) byli zmuszeni zapłacić karę grzywny - Grzywna za prowadzenie serwisu internetowego. W związku z powyższym skoro takie sytuacje mają już miejsce czy wprowadzenie projektu ustawy w życie coś zmieni?? Może aby uniknąć nieprzyjemności każdy z nas, blogerów powinien już dziś udać się do sądu z wnioskiem o zarejestrowanie??

Skoro jednak zajmuję się dziennikarstwem to może warto pomyśleć o jakiś warsztatach i rozszerzyć swoją działalność...

Treść ustawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz