środa, 7 lipca 2010

Prawo Młodej Mamy


W związku z dużą ilością zapytań w tym temacie postanowiłam na łamach "verba volant..." wypowiedzieć się szerzej na powyższy temat.

Każdej Mamie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, która nie korzysta z urlopu wychowawczego albo nie korzysta z niego w pełni przysługuje prawo do 12 miesięcznej ochrony przed zwolnieniem pod warunkiem zmniejszenia wymiaru czasu pracy.

Zgodnie z art.186.7. § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Art. 186.8. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

W sytuacji kiedy karmimy dziecko piersią i chcemy je kontynuować przysługują nam w zależności od wymiaru czasu pracy przerwy.

Art. 187 § 1 i 2 K.p., pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługuje na okres tego karmienia przerwa w pracy. Ich wymiar, uzależniony jest od czasu pracy i liczby dzieci, przedstawia się następująco:
-dwie przerwy po 30 minut na jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie,
-dwie przerwy po 45 minut na więcej niż jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie,
-jedna z powyższych przerw, jeśli czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin dziennie.

Dodatkowo co wydaje mi się istotne nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerwy mogły być połączone i pracę kończyć odpowiednio wcześniej lub zaczynać ją później.

Do wniosku pracodawcy o przyznanie przerw na karmienie dziecka należy dołączyć zaświadczenie od lekarza potwierdzające zaistniały fakt. Lekarz takie zaświadczenie wystawia bez problemu.

Oczywiście przy zmniejszonym wymiarze czasu zmianie ulega również wymiar urlopu wypoczynkowego. Jak go wówczas liczymy?

Załóżmy, że korzystamy z obniżenia wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu i jednocześnie mamy prawo do 26dni urlopu.

3/4 etatu x 26dni = 19,5 co daje nam po zaokrągleniu 20dni urlopu. Warto również zaznaczyć, że zaokrąglamy zawsze w górę (nie tylko po przekroczeniu 0,50) i do pełnego dnia.

Przy zmniejszonym czasie pracy nie zmniejsza nam się prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem jak również prawo do 60 dni "L4" na nie. Warto tutaj pamiętać, że korzystanie z "L4" na dziecko daje nam 80% naszego wynagrodzenia za okres przebywania na nim.

Decydując się jednak na urlop wychowawczy warto wiedzieć, że...

art. 186 § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

...i, że w każdej chwili można go skrócić bądź przedłużyć.

Art. 186.3. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Art. 186 § 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika.

art. 186.1 § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Art. 186 § 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach - co oznacza, że nie musimy składać jednego wniosku na cały przysługujący nam okres.

Zapraszam do wymiany pytań zarówno na blogu jak i na nowo stworzonym forum.

49 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że poruszasz kwestie związane z życiem zawodowym kobiet w ciąży i matek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy mamę wracającą do pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym w pełnym wymiarze czasu pracy również obejmuje jakaś ochrona przed zwolnieniem?

  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Niestety, nie. Ochrona przed zwolnieniem dotyczy tylko kobiet, które zmniejszyły wymiar czasu pracy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. witam,
  uprzejmie proszę o radę. Powróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i pracodawca po miesiącu wręczył mi nową umowę z gorszym stanowiskiem pracy oraz płacy. Czy może tak zrobić? Czy i gdzie są jakieś przepisy, które mnie chronią przed taką sytuacją?
  Będę bardzo wdzięczna za radę!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  Jeśli przed powrotem z urlopu macierzyńskiego nie złożyła Pani wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy to niestety nie podlega Pani ochronie. Obawiam się, że w tej konkretnej sytuacji pracodawca postąpił w zgodzie z prawem. Gdyby wystąpiła Pani z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy przed powrotem z urlopu macierzyńskiego, miałyby zastosowanie przepisy art. 186.7. § 1. i 2. i pracodawca nie mógłby zmienić warunków zatrudnienia zarówno w zakresie płac jak i gorszego stanowiska. Proponuje skonsultować problem dodatkowo z PIP.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam
  Proszę o radę czy mamę wracającą do pracy po urlopie wychowawczym (już prawie dwa lata) też obejmuje ochrona przed zwolnieniem. Czy wystarczy spełnić warunek i poprosić o zmniejszenie etatu tak jak po powrocie z macierzyńskiego.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,

  Tak, jeśli wróci Pani do pracy zanim skończy się trzyletni urlop wychowawczy na pozostały okres przysługuje Pani ochrona przed zwolnieniem przy założeniu, że składa Pani wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzień Dobry
  Mam pytanie. Czy mogę przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy i sobie pracować 12 msc objęta ochroną przed zwolnieniem . Wniosek mam podpisany na 3 lata i wykorzystałam już ponad połowę.
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie, Odpowiadając na Pani pytanie, Tak składając wniosek u pracodawcy o zmniejszony wymiar czasu pracy jest Pani chroniona przed zwolnieniem przez 12 m-cy (Dz.U. z 2008r nr237 poz.1654 art.186.7 oraz art.186.8§1)- dotyczy to również sytuacji wykorzystania części urlopu wychowawczego tak jak w Pani przypadku. Urlop wychowawczy przysługuje kobiecie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub później nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Jeśli nie skorzysta Pani z całości urlopu wówczas na pozostałą jej część przy zmniejszonym wymiarze czasu pracy korzysta Pani z ochrony przed zwolnieniem(max przez 12 m-cy).

  Oczywiście może Pani skrócić czas trwania urlopu wychowawczego z zachowaniem 30 dniowego poinformowania o tym fakcie pracodawcy.
  Art. 186.3. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
  1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
  2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uważam, że należy wspomnieć o pewnej luce a wręcz furtce, z której korzysta większość pracodawców chcących zwolnić świeżą mamę.

  Chodzi tu o powód wypowiedzenia - jeśli pojawi się hasło "redukcja etatu/stanowiska pracy", to nawet zmniejszenie etatu nas nie chroni.

  Niestety nikt o tym nie pisze. Wszyscy piszą wszędzie, że kobiety są chronione przez 12 m-cy a prawda jest taka, że faktycznie nie mamy żadnej ochrony i pracodawcy zwalniają nas pod pretekstem redukcji etatu i w piękny sposób pozbywa się świeżej mamy, która jest niechciana pracownicą. W firmach, w których działają związki zawodowe muszą one wyrazić zgodę na takie zwolnienie zaś w firmach bez związków decyzje podejmuje pracodawca.

  Bardzo proszę o uzupełnienie tekstu o te WYJĄTKI, które należy znać bo ich konsekwencje doprowadzają nas do PUP. Co więcej zwalniana pracownica przez okres wypowiedzenia ma oczywiście nisze wynagrodzenie (adekwatne do nowego wymiaru czasu pracy, który miał ją cudownie chronić)a ewentualna odprawa również jest wyliczana na podst. nowych zarobków.

  Osobiście uważam, że przepis ten wcale nie jest trafioną ochroną kobiet - mam, które chcą wrócić do pracy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pracuję w szpitalu od 20 lat(umowa na czas nieokreślony) obecnie jestem na oddziale z którego pracownica poszła na urlop wychowawczy.
  Parę dni temu się dowiedziałam że ta pracownica wraca po urlopie wychowawczym i że ja muszę jej ustąpić miejsca na tym właśnie oddziale. Powód - bo ona tak chce i nie ma ochoty iść na inny oddział. Prośby moich współpracownic żebym została bo jestem lepsza nic nie dają bo naczelna narzuciła nam swoją znajomą i koniec!
  Muszę zaznaczyć fakt z przed lat wtedy też pracowałm na tym oddz. i kiedy urodziłm dziecko a później wracałam po wychowawczym ta szama naczelna narzuciła mi oddział gdzie mam wrocić i nie miałam nic do powiedzenia że chcę wrocić na swój oddział. Wrociłam gdzie mi kazała! Czyli już drugi raz wykopuje mnie z tego samego oddziału.
  Proszę o poradę co mam robić? Jestem w desperacji ja nie mam ,,pleców'' jak powracająca koleżanka. Jestem już długoletnim pracownikiem zdrowie mi troche szwankuje, siły już nie te,a tu jestem skazana na przyzwyczajanie się do nowych warunków pracy i nowych zasad.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam serdecznie, Niestety pracodawca może przenieść Panią na inny oddział. Zgodnie z art. 42 ust 1,2,3,4, ustawy kodeks pracy, przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

  Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

  Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 13. A jak poprawnie sformułować taki wniosek o zmniejszenie czasu pracy w ramach urlopu wychowawczego np. 7/8 etatu? Gdyby była Pani uprzejma zamieścić przykładowy wzorzec będę wdzięczna.
  Pozdrawiam
  J.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam serdecznie, Poniżej prezentuje przykładowe wzory wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy.

  WNIOSEK/PROŚBA
  Uprzejmie proszę o wyrażenie zgody na zmianę godzin pracy z 7.30–15.30 na 7.00–14.00.
  Prośbę swoją motywuję koniecznością sprawowania stałej opieki nad dzieckiem pod nieobecność męża. W związku z powyższym proszę o wyrażenie zgody na indywidualny czas pracy w godzinach 7.00 – 14.00. Indywidualny czas pracy obowiązywałby mnie od 21.09.br do 31.08.2011.
  Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

  lub

  W związku z kończącym się urlopem macierzyńskim swój powrót do pracy planuję na dzień... Jednak ze względu na brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem na czas pełnego zatrudnienia zgodnie z ustawą rodzinną z dnia 06 grudnia 2008 (Dz.U. z 2008r nr237 poz.1654 art.1867 oraz art.1868§1) obowiązującą od 01 stycznia 2009 wnioskuję o wyrażenie zgody na mój powrót do pracy w wymiarze 7/8 etatu w godzinach 7.30-14.30. Jednocześnie oświadczam, że świadczona przeze mnie praca w wymiarze 7/8 etatu będzie sytuacją czasową trwająca od ... do .... Po tym terminie powrócę do pracy w
  pełnym wymiarze godzin.
  Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 15. Serdecznie dziękuję za umieszczenie wzorów wniosków do pracodawcy.

  Odnosząc się do owego problemu nurtują mnie jeszcze dwie kwestie.
  Czy w związku z owym obniżeniem wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu możliwe jest obniżenie dodatkowe czasu pracy jeszcze o 1 h w związku z karmieniem piersią?
  Z tego co się orientuję pracownicy karmiącej piersią przysługuje prawo do dwóch 30 minutowych przerw na tę czynność- czy można to rozumieć jako możliwość skrócenia czasu pracy o zsumowaną ilość przysługujących przerw- czyli o 1h?
  Czy kolokwialnie to ujmując "promocje się łączą"?

  Dziękuję i pozdrawiam
  J.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam ponownie,

  Oczywiście przysługuje Pani takie prawo. Może Pani korzystać z połączenia obu przerw na karmienie i przychodzić do pracy później lub wychodzić odpowiednio wcześniej. Powinna Pani jednak napisać wcześniej pismo do szefa z taką prośbą i dołączyć do niego zaświadczenie od lekarza o karmieniu piersią.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam serdecznie,

  Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące mojej sytuacji. Jestem zatrudniona w dwóch spółkach na 1/2 etatu. Czy wracając do pracy po urlopie macierzyńskim, obejmuje mnie ochrona przed zwolnieniem przez okres 12 m-cy? Z tego co się orientuję, nie mogę wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, bo 1/2 etatu to min. wymiar. I jeszcze jedna kwestia... Czy ochrona ta dotyczy tylko zakładów pracy zatrudniających do 20 osób?

  Dziękuję i pozdrawiam
  J.Z.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam,
  Mam pytanie do Pani:
  Jaka jest sytuacja w przypadku pracy zmianowej - pracuję w formie, gdzie szef wprowadził zmiany 8-16 lub 11-19, mam małe dziecko i niedługo wracam z urlopu macierzyńskiego ... Mój mąz pracuje od godz. 8-16. Chciałabym wystosowac do pracodawcy wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu do np. 3/4 lub 7/8.
  Pyt. nr 1. W jaki sposób sformułować wniosek do pracodawcy i czy w ogólne jest to możliwe w tej sytuacji ?
  Pyt. nr 2. Jaka jest kolejność postępowania: wracam z macierzyńskiego, składam wniosek do zaległy urlop wypoczynkowy za 2010 r. i następnie na tym u. wypoczynkowym składam wniosek o zmniejszenie etatu czy muszę złożyć o wniosek o zmniejszenie etatu i będzie on obowiązywał juz od 1-go dnia korzystania z zaległego urlopu wypoczynkowego.
  !!! Chodzi mi głównie o ochrone przed zwolnieniem po powrocie z u. macierzyńskiego (umowa o pracę na czas nieokreślony)
  Z góry dziękuje za odp.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam,
  W poniedziałek wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym. Czy w ten dzień mogę złożyć wniosek o obniżenie czasu pracy czy jest już na to za późno? Czy trzeba było taki wniosek złożyć jeszcze na urlopie macierzyńskim? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam serdecznie,
  Oczywiście może Pani złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w poniedziałek, po powrocie z urlopu macierzyńskiego. W żadnym wypadku nie jest za późno. Musi się Pani jednak liczyć z tym, że odpowiedzi nie dostanie Pani od razu. Pracodawca ma czas na rozpatrzenie wniosku w ciągu 2 tygodni od złożenia go.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 21. Odpowiedź dla Pani z 08.grudnia:

  Przykład wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy: WNIOSEK/PROŚBA

  W związku z kończącym się dnia ... urlopem macierzyńskim oraz zamiarem wykorzystania zaległego urlopu swój powrót do pracy planuję na dzień ... Jednak ze względu na brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem na czas pełnego zatrudnienia zgodnie z ustawą rodzinną z dnia 06 grudnia 2008 (Dz.U. z 2008r nr237 poz.1654 art.1867 oraz art.1868§1) obowiązującą od 01 stycznia 2009 wnioskuję o wyrażenie zgody na mój powrót do pracy w wymiarze ¾ etatu w godzinach 7.30-13.30. Jednocześnie oświadczam, że świadczona przeze mnie praca w wymiarze 3/4 etatu będzie sytuacją czasową trwająca od ... – .... Po tym terminie powrócę do pracy w pełnym wymiarze godzin.
  Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby

  Nie ma wytycznych co do kolejności postępowania w takim przypadku. Proponuje jednak następującą kolejność: w trakcie macierzyńskiego składa Pani wniosek o wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego i na dwa tygodnie przed upływem urlopu wypoczynkowego składa Pani wniosek do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy. Pracodawca w ciągu tych dwóch tygodni ma czas na rozpatrzenie wniosku (to jest formalność ale..). Okres ochronny 12miesięczny rozpoczyna się niestety od momentu złożenia wniosku.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam, moje pytanie dotyczy podobnej sytuacji jak opisana wcześniej. Jestem zatrudniona w dwóch firmach, w każdej na 1/2 etatu /sp. z o.o. i s.a. - ale praktycznie to jeden podmiot/. Czy po urlopie macierzyńskim mogę wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, w każdej z firm lub w jednej? Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  A.

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam,

  Z prawnego punktu widzenia jest Pani zatrudniona w dwóch różnych firmach. Nie może Pani zatem obniżyć już etatu ponieważ okres ochronny, o którym mowa w poście przewiduje maksymalne obniżenie etatu właśnie do 1/2. Dla bezpieczeństwa jednak proponuje zasięgnąć informacji w PIP.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam,
  Wracam do pracy po macierzyńskim w styczniu, końcem lutego kończy mi się umowa. Jeśli złożę przed powrotem wniosek o obniżenie wysokości etatu umowa wygaśnie w lutym czy nie? Będę wdzięczna za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, umowa niestety wygaśnie i wymiar czasu pracy nie ma tu znaczenia.

  Pozdrawiam i życzę aby umowa została Pani przedłużona.

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam,
  Złożyłam pismo z prosba o zmiane czasu pracy na 7/8 etatu. Niestety pismo złożyłam tydzień przed moim powrotem...I tak jak myslalam, pracodawca nie podpisal tego pisma (z prosba o pozytywne rozpatrzenie) a podpisal drugie z ktorego wynika, ze przez tydzien od powrotu do pracy nie bede chroniona. Moge przypuszczac, ze skoro nie podpisal pierwszego pisma to zapewne mnie zwolni. Nie wiem czy cos mnie jeszcze chroni oprócz zwolnienia - a fakt jest taki, ze właśnie ja i mój synek jesteśmy mocno zakatarzeni...tylko czy to cos pomoze w temacie zwolnienia lekarskiego na czas w ktorym nie mam "ochrony"?
  Z gory dziekuje za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam,

  Generalnie zgodnie z prawem jest Pani chroniona od momentu złożenia wniosku o obniżenie czasu pracy. Proszę to skonsultować z PIP. Jeśli zaś chodzi o zwolnienie lekarskie to art. 41. mówi, że: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam serdecznie

  Urodziłam dziecko 5 stycznia. Urlop macierzyński + fakultatywny kończy mi się 7 czerwca. Po tym okresie odbieram zaległy urlop wypoczynkowy ok. 22 dni. Pojawiła się jednak możliwość podjęcia pracy(umowa o pracę) w systemie zdalnym w domu od 10 czerwca u innego pracodawcy. Wiem, że muszę poinformować o podjęciu nowej pracy obecnego pracodawcę, i tu pierwsze pytanie w jakiej formie mam to uczynić? Czy to w jakiś sposób prawnie ze sobą koliduje i czy będę miała jakieś problemy?
  Po drugie czy jeżeli podpiszę umowę z nowym pracodawcą przebywając na urlopie wypoczynkowym i później pracować będę na urlopie wychowawczym w jakiś sposób różni się sposób dokumentowania okresów składkowych w ZUS.
  Nie mam pojęcia jak tą sprawę "ugryźć". Proszę o poradę.
  je

  OdpowiedzUsuń
 29. witam serdecznie,

  W żaden sposób to z niczym nie koliduje. Z tego co Pani piszę ma to być praca zdalna w domu więc będzie zapewniona opieka nad dzieckiem. Pracodawcę trzeba owszem o tym fakcie poinformować ponieważ jest to istotne przy miesięcznym rozliczaniu z ZUS. Pracodawcę najlepiej o tym poinformować pisemnie.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzień dobry,
  proszę o informację, czy jak będę chciała wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim nie zmniejszając czasu pracy będę chroniona w zakładzie pracy? Słyszałam że tak, ale nie znalazłam żadnych potwierdzeń prawnych.
  Bardzo proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam serdecznie, Nie zmniejszając wymiaru czasu pracy nie podlega Pani, niestety, ochronie.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam
  Mam pytanie.Pracuję na 3/4 etatu i chcę po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim zrezygnować z 4 godzin w miesiącu (tj. godzina tygodniowo)aby mieć przez rok ochronę.Kierując pismo do firmy jak mam napisać......chodzi mi konkretnie o to jaki wtedy będzie wymiar etatu bez tych 4godzin?Bo już nie 3/4, ani nie 7/8...

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam,

  W Pani sytuacji najlepiej prosić we wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy z 30h tygodniowo do 29h. Dla bezpieczeństwa jednak proponuje zasięgnąć informacji w PIP.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 34. witam!
  Jestem mamą bliżniaków, do pracy wróciłam po zakończeniu urlopu macierzyńskiego z końcem marca nie na stanowisko które zajmowałam wcześniej.Przedstawiłam Pracodawcy zaświadczenie o laktacji co uprawniło mnie do wyjścia z pracy 1 godz.wcześniej. Zaświadczenie mam aktualne do końca sierpnia. Chciałam skorzystać z urlopu wypoczynkowego od dnia 16.08 do 26.08.2011r kierownik porosił mnie o przesunięcie urlopu o tydzień. W piątek zostałam poproszona na spotkanie gdzie wręczono mi wypowiedzenie warunków umowy o pracę(umowa o pracę na czas nieokreślony)ze względu na restrukturyzację firmy.Zaznaczam ze Firma jest Grupą Kapitałową posiada parę Spólek zamyka działalność produkcyjną w jednym mieście i pracownicy fizyczni są zwalniani lub przenoszeni za ich zgodą do spółki córki w innym mieście.(planowane zamknięcie produkcji koniec roku 2011) Siedziba Zerządu i biuro pozostaje bez zmiany.Jestem pracownikiem biurowym i tylko ja dostałam wypowiedzenie. bardzo proszę o przeanalizowanie mojego przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 35. witam mam pytanie jak to wyglada pracując w systemie 12h obniznie wymiaru pracy jestem od miesiaca mloda mama?!

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam
  Bardzo spodobał mi się Pani artykuł, gdyż porusza on kwestie bardzo przydatne mamą wracającym do pracy.
  Jestem w podobnej sytuacji wiem, że jak tylko wrócę do pracy otrzymam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy. Proszę o informację czy mogę złożyć wniosek o zmniejszenie czasu pracy. Jeśli tak to jak postąpić w przypadku gdy pracodawca odrzuci moją prośbę.

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam serdecznie, oczywiście może Pani złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy przed otrzymaniem wypowiedzenia. Pracodawca nie może odrzucić Pani prośby jednak w przypadku likwidacji stanowiska pracy nie jest Pani chroniona przed zwolnieniem. W tym przypadku należy mieć nadzieję, że pracodawca przeniesie Panią na inne stanowisko pracy. Powodzenia.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam,

  bardzo ciekawa dyskusja na bardzo ważny temat.

  Jestem obecnie na urlopie wychowawczym i dowiedziałam się w międzyczasie, że cały mój dział będzie zastąpiony outsorcingiem przez firmę zewnętrzną. Pewnie jak za kilka miesięcy wrócę do pracy to dostanę wypowiedzenie bo moje stanowisko jest zlikwidowane. Proszę o odpowiedź czy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy ochroni mnie w przypadku likwidacji stanowiska pracy ?

  OdpowiedzUsuń
 39. Witam,

  Niestety w przedstawionej sytuacji nie podlega Pani ochronie.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam
  Przed zajściem w ciąże pracowałam po 12h ( raz trzy dni w tyg a raz cztery bez weekendów) jakie są warunki powrotu do pracy? Wiem że mogę pracować po 8h. Ale kwestia jest taka że firma jest otwarta od 7,30 do 20,30 i nie wiem czy pracodawca powinien się zgodzić bym mogła pracować od 7,30 do 15,30 w pełnym wymiarze. Czy powinien brać fakt ze nie mam z kim dziecka zostawić i popołudniowe zmiany nie wchodzą w rachube. Czego mogę się spodziewać - co jeśli odmowie podziału na dwie zmiany. Jutro mam rozmowe- proszę o poradę

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam serdecznie,

  Ma Pani prawo skorzystać z tzw. elastycznych form zatrudnienia, które umożliwiają m.in. zastosowanie indywidualnego czasu pracy na pisemny wniosek pracownika. We wniosku wskazuje Pani godziny pracy i uzasadnia je koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam serdecznie
  Mam podobny problem.Przed zajściem w ciążę pracowałam w firmie po 7h (od poniedziałku do piątku + soboty za które mogłam odbierać godziny w tygodniu). Była to praca zmianowa od 8,00 do 15,00 lub od 13,00 do 20,00. Tuż po moim powrocie do pracy z urlopu wychowawczego(był to powrót wcześniejszy gdyż kierownik placówki poinformował mnie,że jeśli zamierzam być na urlopie do dnia ustalonego 1,5 roku wcześniej to będzie szukał na moje miejsce kogoś innego.)zmieniono profil pracy nie od 8,00 do 20,00 i soboty od 8,00 do 14,00 tylko od 8,00 do 24,00 i w soboty od 8,00 do 20,00 i dodatkowa zmiana: praca po 8h.Ja także popołudniami nie mam często z kim dziecka zostawić a jeszcze mam daleki dojazd do pracy no i te wieczorne godziny pracy. czy pracodawca ma prawo nakazać mi pracować do 24,00 czy mam prawo domagać się pracy maksymalnie do godz.20,00, i w dalszym ciągu odbierać wolne za przepracowaną sobotę w formie dotychczasowej( tj. po 1h codziennie)? Proszę o poradę.

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam serdecznie,

  Pani sprawa jest o wiele bardziej złożona niż mogloby się wydawać a pracodawca sprawia wrażenie takiego, do którego nie trafią rzeczowe argumenty. Proponuję skonsultować sprawę z z PIP.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam,

  rozumiem, ze w zwiazku z likwidacja zajmowanego przed porodem stanowiska pracy, nie jestem w zaden sposob chroniona i po zakonczeniu urlopu macierzynskiego pracodawca ma prawo wreczyc mi wypowiedzenie, ale jak wyglada sprawa z okresem wypowiedzenia -jak dlugo trwa (przepracowane w tej firmie ponad 5 lat) i odprawą -ile ona wynosi w takim przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 45. Witam,
  2 kwietnia 2012 kończy mi się urlop macierzyński, zamierzam po nim wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy a następnie przejść na urlop wychowawczy. Czy za 2012 r. przysługuje mi cały urlop wypoczynkowy, tj. 26 dni ? I czy w okresie urlopu wypoczynkowego i wychowawczego będę chroniona przez zwolnieniem ? Zamierzam na urlopie wypoczynkowym otworzyć działalność gospodarcza, czy muszę o tym informować pracodawcę ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam. Czy muszę wrócić na cały etat i znowu wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o pół etatu czy przed końcem 12 miesięcy składam następny wniosek o przedłużenie zniżki godzin?.

  OdpowiedzUsuń
 47. Witam serdecznie,

  Przed zakończeniem okresu 12 m-cy można wystąpić o przedłużenie obniżonego wymiaru czasu pracy do pracodawcy. Jednak po upływie 12 m-cy (licząc od dnia złożenia pierwszego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy) nie jest już Pani chroniona przed zwolnieniem.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 48. "Witam, 2 kwietnia 2012 kończy mi się urlop macierzyński, zamierzam po nim wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy a następnie przejść na urlop wychowawczy. Czy za 2012 r. przysługuje mi cały urlop wypoczynkowy, tj. 26 dni ? I czy w okresie urlopu wypoczynkowego i wychowawczego będę chroniona przez zwolnieniem ? Zamierzam na urlopie wypoczynkowym otworzyć działalność gospodarcza, czy muszę o tym informować pracodawcę ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam"

  Witam serdecznie,

  Za 2012r przysługuje Pani urlop wypoczynkowy proporcjonalnie tzn. przy założeniu, że korzysta Pani z 26 dni urlopu wygląda to następująco: 26dni: 12 m-cy = 2,16 na miesiąc.
  2,16* 4 m-ce = 8,66 w zaokrągleniu 9 dni z bieżącego urlopu (oczywiście wyliczenie zakłada, że od 01.05.2012 jest już Pani na urlopie wychowawczym).

  W okresie urlopu wypoczynkowego i wychowawczego podlega Pani ochronie jednak proponuje przed pójściem na urlop wypoczynkowy złożyć wniosek o urlop wychowawczy.

  Pracodawcę trzeba poinformować o założeniu działalności gospodarczej.

  Pozdrawiam
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam. Pracuje w zakładzie produkcyjnym w którym pracuje się na 2 zmiany. Ja jednak pracowałam przez 11 lat tylko na jednej zmianie.
  Szef teraz chce abym przeszła do pracy na 2 zmiany. Czy mogę poprosić o skrócenie czasu pracy do 7/8 etatu i równocześnie określić godziny pracy na 7-14?
  Czy mogę jedynie wymagać skrócenia godzin pracy o tą jedną godzinę dziennie rano i jedną popołudniu na drugiej zmianie.
  Czy mogę wnioskować o skrócenie czasu tylko na zmianie popołudniowejo 2h przy zachowaniu 7/8 etatu.?
  Alicja

  OdpowiedzUsuń