środa, 15 lipca 2009

Podpisz weksel, dostaniesz pracę


Firmy coraz częściej w dobie kryzysu finansowego uzależniają podjęcie pracy przez pracownika od podpisania weksla in blanco. Nie są to już tylko małe firmy, chociaż to właśnie tam najczęściej można zaobserwować taką sytuację.

Niestety nie jest to nowość i nie powstało to na skutek kryzysu finansowego. Kryzys finansowy co najwyżej zwiększył ilość takich firm albo po prostu problem został zauważony. Pracodawcy korzystają z możliwość jakie daje im rosnące bezrobocie, brak wiedzy na ten temat przyszłych pracowników, naiwność etc.

Weksel in blanco podpisywany jest oficjalnie na wypadek strat jakich dokona pracownik w firmie. Pracodawca zastrzega, że to tylko wtedy będzie użyte i że trzeba uważać na to co się robi bo przecież on musi z czegoś utrzymać rodzinę.

Pracownik po takiej rozmowie z przyszłym szefem często dochodzi do wniosku, że przecież wcześniej nie zdarzyło mu się niczego nigdzie zniszczy więc nie ma strachu a praca jest mu niezbędna do normalnego funkcjonowania. Ma pewne zobowiązania i musi im podołać. Wynikiem takich przemyśleń jest zgoda pracownika na podpisanie weksla.

Wraz z podpisaniem weksla i przyjęcia oferty pracy zaczynają się często problemy. Bo jeśli pracodawca to uczciwy człowiek to wszystko będzie dobrze ale jeżeli nie??

Jeśli pracodawca okaże się człowiekiem nie uczciwym to zaczyna się "koszmar". Wszystko co się da jest podciągane pod stratę i pracownik jest co chwila obciążany. Na początek z bieżącej wypłaty. Pracownik stara się więc pracować więcej i lepiej. Nie przynosi to jednak efektu. Obciążenia się powtarzają. Postanawia więc zakończyć w/w pracę i poszukać lepszego zatrudnienia. I okazuję się, że wraz z próbą zakończeniem pracy pracodawca, po wspaniałomyślnej zgodzie na opuszczenie jego szeregów, przypomina sobie inne przewinienia, na które chciał przymknąć oka dla "dobrej współpracy". Jeśli jednak pracownik podjął taką decyzję to przedsiębiorca nie może być stratny i ... czek znajduję zastosowanie.

Reasumując: Oficjalnie weksel został podpisany dobrowolnie. Można było przecież odmówić. Do podpisania weksla nie powinno jednak nigdy dojść. Pracodawca posuwając się do takiej formy szantażu postępuje nie zgodnie z Kodeksem Pracy. Podpisanie weksla to ryzyko, które w wielu sytuacjach się nie opłaca, a którego pracownik się podejmuję bo wydaję mu się, że nie ma wyjścia, bo wierzy, że będzie dobrze, bo chce tak myśleć. W głowie dominuje wtedy tylko jedna myśl - Musze mieć pracę. A potem...potem jest już za późno.

NIE PODPISUJCIE WEKSLI IN BLANCO!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz