czwartek, 26 listopada 2009

Ograniczające przekonania


Przekonania stanowią ważny czynnik określający zarówno jakość życia jednostek, grup społecznych, jak i całych społeczeństw. To przekonania warunkują pozytywne i negatywne stany emocjonalne, to przekonania są siłą sprawczą uprzedzeń, dyskryminacji, budowania społecznych więzi, prospołecznych aktywności, innowacyjności. Ograniczające przekonania często podcinają nam skrzydła nie pozwalając nam na wykreowanie takiej przyszłości, jakiej byśmy sobie życzyli.

Na pewno nie raz zdarzyło się Wam nadmiernie rozmyślać osiągnięcie jakiegoś celu. Podejmujemy decyzje o założeniu firmy. Konkretna branża, cel i nagle zaczynamy analizować decyzję. Czy to dobry pomysł, czy może lepiej zostać na etacie, czy się uda bo koszty, ryzyko...

Co w takim razie zrobić, gdy mamy ograniczające przekonanie na temat np. otwarcia własnej działalności gospodarczej?

W takiej sytuacji najlepiej zadać sobie trzy pytania:
1. Jaki pogląd lub przekonanie stoi na drodze do osiągnięcia upragnionego celu?? Negatywne nastawienie powoduję niechęć podejmowania decyzji.
2. Jakie przekonanie zwiększyłoby chęci do działania?? To skłania do pozytywnego myślenia, do stwierdzeń "dam radę"
3. A gdybyś wiedział, że dasz radę, to co mógłbyś zrobić aby osiągnąć cel??

Pytania pozwalają wzbudzić poczucie, że to coś jest możliwe a następnie umożliwiają znalezienie sposobu na osiągnięcie celu, który sobie postawiliśmy.

Istotne jest uwolnienie się od negatywnych przekonań. Nasze myślenie kształtuję nasze życie. „Nasze życie jest tym, czym czynią go nasze myśli.”- Marek Aureliusz. Wiara to klucz do sukcesu. Pozytywne myślenie to pozytywne efekty. Wszystko zależy od nas.

Musimy zdać sobie sprawę z ograniczających przekonań i "wykasować" je z siebie. I zamiast wierzyć w klęskę uwierzyć w siebie i swoje możliwości...

źródło: zdjęcie: www.goldenline.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz