piątek, 11 grudnia 2009

Sprawni inaczej w ... pracy !!!



Jedynie co szósty niepełnosprawny pracuje. Nie każdy potrafi przekonać siebie i pracodawcę, że niepełnosprawna osoba może doskonale wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

W Polsce jedynie 16% to niepełnosprawni aktywni zawodowo. Dawniej niepełnosprawni mogli liczyć na zatrudnienie tylko w tzw. spółdzielniach inwalidzkich. Obecnie o pracę mogą się starać w większości firm w biurach, w kasach sklepów etc. Ale dlaczego tylko 16% osób decyduję się na pracę zarobkową??

Otóż dlatego, że często sami zainteresowani nie chcą wychodzić z domu, nie wierzą we własne możliwości, siły, boja się utracić rentę.

Dodatkowo nie zawsze sam pracodawca chcę zatrudniać w swoich szeregach taką osobę. Pracodawca bowiem musi zapewnić odpowiednie warunki pracy. Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuję siedmiogodzinny dzień pracy, należy się także dłuższy urlop na leczenie i rehabilitację. To wszystko może tworzyć obawy pracodawcy co do zysku z zatrudnienia takiego pracownika.

Są jednak również plusy wynikające z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Należą do nich m.in. możliwość zwrotu kosztów związanych z przystosowaniem stanowiska pracy, dofinansowanie wynagrodzeń, szkoleń etc.

Bilans i decyzja czy zatrudnić taką osobę u siebie w firmie czy też nie należy do pracodawcy. Należy pamiętać, że umożliwienie osobie niepełnosprawnej pracy pozwala w dużej mierze na wzmocnienie poczucia wartości u takiej osoby, zmianę środowiska oraz co chyba najistotniejsze na własne dochody etc.

Czy zdecydowalibyście się na taki krok, na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej we własnej firmie?? Czy chcielibyście aby szef do Waszego działu przyjął osobę niepełnosprawną??

2 komentarze:

  1. Oczywiście, że bym zatrudniła w mojej firmie ( jakbym ją miała) osobę niepełnosprawną. Tylko w polskich miastach, oprócz problemu, jakim jest dyskryminacja osób niepełnosprawnych w sferze zawodowej, jest jeszcze problem jakim jest nieuwzględnianie tych osób jeśli chodzi o infrastrukturę miast. Coraz więcej budynków ( nowych) jest dostosowanych do osób niepełnosprawnych ruchowo. Jednak, tramwaje, autobusy to już niekoniecznie. Liczne przejścia podziemne, schody, wysokie krawężniki, braki wind... Uważam, że w naszym społeczeństwie nipełnosprawność to temat tabu - masz jakąś ułomność to siedź w domu. Niestety. Mam nadzieję, że to się zmieni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, to prawda. Ja to odczuwam to jako matka małego synka;( Dostać się gdzieś z wózkiem niekiedy graniczy z cudem a na pewno w dużej mierze zależy od życzliwości innych. Bardzo często mogę jednak zauważyć fakt, że zdecydowanie częściej pomoże starsza osoba.

    Myślę, że jest szansa na zmianę. Wszystko wymaga czasu ale patrząc na kierunek działań to można zauważyć właśnie taki trend...ku lepszemu.

    OdpowiedzUsuń