czwartek, 13 stycznia 2011

Urlop proporcjonalny


Spotkałam się ostatnio z następującym pytaniem "W sierpniu kończy mi się umowa o pracę na czas określony. Ile mogę wykorzystać urlopu w tym roku, czy mogę iść na urlop 10 dniowy?"

Art. 155.1. § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu wyższym wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia pracownika na czas nie określony,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia - w razie zatrudnienia pracownika na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, który kończy się przed upływem danego roku kalendarzowego,
- z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.
§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
§ 3. Pracownikowi, który do dnia ustania stosunku pracy nie przepracował okresu przewidzianego do nabycia prawa do pierwszego urlopu, przysługuje ten urlop u pracodawcy, u którego upływa wymagany okres zatrudnienia, liczony łącznie u dotychczasowego i kolejnego pracodawcy.

Art. 155.2. § 1. Przepis art. 155.1 § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego w ciągu roku kalendarzowego do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej jeden miesiąc urlopie bezpłatnym lub innym okresie niewykonywania pracy, w ciągu którego pracownik nie nabywa prawa do urlopu.
§ 2. Jeżeli urlop bezpłatny lub okres niewykonywania pracy, o których mowa w § 1, przypadają po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar tego urlopu ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed ich rozpoczęciem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze.

Jeżeli natomiast zatrudnienie ustaje w trakcie miesiąca kalendarzowego to ostatni miesiąc zatrudnienia zaokrąglamy w górę do pełnego miesiąca a urlop za ten miesiąc udziela dotychczasowy pracodawca (art. 155.2a K.P.)

Art. 155.3. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie przepisów art. 155.1 i 155.2 niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia; urlop należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może jednak przekroczyć wymiaru wynikającego z przepisu art. 154 § 1.

Odpowiadając zatem na Pani pytanie zgodnie z przepisami K.P. (art. 155.1 par. 1 pkt 2) nie powinna Pani wykorzystać więcej urlopu jak 14 dni.

Wyliczenie:
20dni:12m-cy = 1,66 x 8 m-cy = 13,33 w zaokrągleniu 14 dni.

Resztę urlopu będzie można wykorzystać po przedłużeniu umowy. Prawo do wykorzystania ustalonych 14 dni urlopu nabywa Pani wraz z rozpoczęciem roku kalendarzowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz