środa, 19 stycznia 2011

Potrącenia z wynagrodzenia czy zgoda pracownika jest potrzebna?


Potrącenia z wynagrodzeń to duży problem dla pracowników. Często obawiają się, że pracodawca obciąży ich za błędy, niedopatrzenia, które nieumyślnie spowodowali. Powstają plotki, że pracodawca nie potrzebuje zgody pracownika na obciążenia i sam ściągnie należną sobie kwoty. Mam nadzieje, że poniższy artykuł rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.

Pracodawca nie jest uprawniony do samowolnego potrącenia szkody z wynagrodzenia pracownika. Zgodnie z art. 87. § 1. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.
§ 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.
§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.
§ 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.
§ 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród(3) oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
§ 6. Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia kwoty wynagrodzenia wolne od potrąceń z tytułów wymienionych w § 1 pkt 2-4.
§ 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Wszelkie inne należności mogą być dokonane z wynagrodzenia jedynie za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie art 91 K.P.

Przykład oświadczenia:

Wyrażam zgodę na potrącenie z wynagrodzenia zasadniczego w miesiącu lutym 2011 kwoty .....

Z poważaniem



Pracodawca dokonując potrącenia z wynagrodzenia, na które pracownik wyraził zgodę musi pamiętać o kwocie wolnej od potrąceń. Kwota wolna od potrąceń w tym przypadku (potrąceń na rzecz pracodawcy) odpowiada wysokości minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz