czwartek, 7 stycznia 2010

Urlop okolicznościowy


Urlopy okolicznościowe ze względu na swoje przeznaczenie występują jako urlopy szkoleniowe, zwolnienia udzielone w celu załatwienia spraw rodzinnych i osobistych, zwolnienia do wykonania obowiązków obywatelskich lub związane z wykonywanym zawodem. Urlopy okolicznościowe są usprawiedliwieniem nieobecności w pracy.

Liczba dni urlopu okolicznościowego zależy od ważności zdarzenia i pokrewieństwa z pracownikiem. Dz.U. nr 60, poz. 281 z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy wymienia okoliczności, w których pracownikowi należy udzielić przerwy w pracy:

* 2 dni urlopu okolicznościowego w przypadku - ślubu pracownika , urodzenia się dziecka pracownika, śmierci, pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
* 1 dzień urlopu okolicznościowego w przypadku - ślubu dziecka pracownika lub zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Pracownik musi zgłosić jedynie fakt swojej nieobecności i w zależności od okoliczności przedstawić akt urodzenia, akt zgonu, wezwanie do stawienia się w sądzie etc. Urlop płatny jest za wynagrodzeniem takim jakie przysługuję podczas obecności pracownika w miejscu pracy.

źródło: www.serwisprawa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz