poniedziałek, 21 listopada 2011

Expose Premiera 2011

Kryzys nie jest już fikcją. Wszyscy czujemy jego skutki. Wszyscy boimy się podwyżek, utraty pracy, która daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala zaplanować coś na dłuższy czas. Niestety....

W trakcie piątkowego Expose premiera nie usłyszeliśmy nic co by nas uspokoiło i przyniosło ulgę. Premier zapowiedział wiele cięć i ruchów, które w oczach ekonomistów jest dobrze oceniane ale czy zwykły obywatel też może czuć się dobrze i bezpiecznie?

Wybrane zapowiedzi Premiera:

"- likwidacja 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla autorów, których dochody przekroczą rocznie 85 tys. zł
- likwidacja ulgi na internet,
- ułatwienie dostępu do zawodów w których działają korporacje zawodowe.
- zmiany w składkach zdrowotnych dla rolników: od lutego 2012 państwo będzie płacić za gospodarstwa do 6 ha; 6-15 ha - rolnicy płacą połowę składki (16 złotych); powyżej 15 ha - całą składkę. W 2013 r. rozpocznie się wprowadzanie rachunkowości. Docelowo rolnicy w powszechnym systemie emerytalno-rentowym.

- składka rentowa wyższa o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców
- zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent (przez jakiś czas, przynajmniej przez najbliższe 4 lata ma mieć charakter kwotowy, a nie procentowy)

- stopniowe (od 2013 r.) zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, docelowo do 67. roku życia; Od 2013 r. co 4 miesiące wiek emerytalny ma rosnąć o kolejny miesiąc. Dla mężczyzn proces zakończy się w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r.

- zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych - dla tych, co wejdą do służby w 2012 r. i później proponowany wiek emerytalny to 55 lat lub 25 lat służby
- duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie emerytalnym. Jeśli będzie to konieczne, konkordat zostanie zmieniony

- podwyżka dla policjantów i wojskowych po 300 zł na głowę od 1 lipca 2012 i - jeśli się uda - podwyżka podobnego wymiaru pod koniec kadencji." - www.tvn24.pl


Obawa przed zwiększeniem składki rentowej od początku niepokoiła wielu pracowników. Podniesienie składki oznacza mniejsze netto pracownika a przecież wszystko inne idzie w górę i widać to gołym okiem na każdym kroku zatem jak żyć?. Ostatecznie okazało się, że ma wzrosnąć składka rentowa po stronie pracodawcy...ale nie była to wcale informacja uspakajająca bo przecież w dobie kryzysu pracodawca szczególnie zwraca uwagę na koszty zatem...ryzyko utraty pracy rośnie.

Drugim budzącym wątpliwości pomysłem jest przedłużenie i zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Wątpliwość o tyle istotna, że przedłużając wiek pracy ludziom starszym państwo "odbiera" pracę młodym. Młodzi w nadziei za pracą wyjeżdżają za granicą, tam zakładają rodziny i tam odprowadzają składki a u nas...rozwiązanie premiera może okazać się nie skuteczne.

Pozytywną stroną expose są zapowiedzi zmian w KRUS, zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych oraz objęcie systemem emerytalnym duchownych.

A jak Wy oceniacie piątkowe Expose? Obiecujące? Przyniesie więcej korzyści czy więcej strat?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz