poniedziałek, 21 lutego 2011

Romowa kwalifikacyjna - pytania i odpowiedzi


Miałam przyjemność niedawno uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej do biura rachunkowego na stanowisko Specjalisty ds kadr i płac. Rozmów było kilka ze względu na duże zainteresowanie tematem. Pytania jednak identyczne dla wszystkich kandydatów. Poniżej prezentuje pytania i właściwe odpowiedzi, mając nadzieje, że zapoznanie się z nimi pomoże komuś w znalezieniu pracy:

Kiedy klauzula o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy na czas określony z zachowaniem dwutygodniowego okresu ma zastosowanie?

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z upływem czasu, na jaki została zawarta, a co za tym idzie - nie może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Od powyższego występuje jednak wyjątek – zawarcie w umowie tzw. klauzuli o wypowiedzeniu.

art 33 K.P. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Wypowiedzenie 2-tygodniowe stosuje się bez względu na staż pracy pracownika i termin, na jaki strony zobowiązały się zawrzeć umowę o pracę – oczywiście dłuższy niż 6 miesięcy. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony nie wymaga uzasadnienia żadnej ze stron. Okres wypowiedzenia zawsze zaczyna się w niedzielę, a kończy w sobotę.

Co powinno znaleźć się w aktach osobowych pracownika?

CZĘŚĆ A
1. Kwestionariusz osobowy pracownika oraz niezbędna ilość fotografii.

2. Świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty, które potwierdzają okresy zatrudnienia pracownika.

3. Dokumenty, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe pracownika.

4. Świadectwo, dyplomy potwierdzające ukończenie szkół.

5. Badanie lekarskie.

CZĘŚĆ B

1. Umowa o pracę.

2. Zakres obowiązków pracownika.

3. Potwierdzenia pracownika na piśmie, że zapoznał się z treścią regulaminu pracy, informacją o której mowa w art. 29 § 3 k.p., przepisami i zasadami dotyczącymi BHP oraz z zakresem informacji, które objęte są tajemnicą określoną w obowiązujących ustawach dla omówionego z pracownikiem rodzaju pracy, obwieszczeniem o którym mowa w art. 150 k.p.

4. Zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w zakresie BHP.

5. Dokumenty, które dotyczące przekazania pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się.

6. Pisma, które dotyczą udzielenia pracownikowi urlopu wychowawczego oraz urlopu bezpłatnego, dot. przyznanych nagród.

7. Badania okresowe

8. Umowę o zakazie konkurencji.

9. Wnioski pracownika, które dotyczą ustalenia indywidualnego rozkładu jego czasu pracy (art. 142 k.p.), stosowania do niego skróconego tygodnia pracy (art. 143k.p.) oraz stosowania do niego systemu czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta (art. 144 k.p.).

CZĘŚĆ C

1. Oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę.

2. Kopia świadectwa pracy, które zostanie wydane pracownikowi.

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na pół etatu, który posiada wykształcenie wyższe i przepracował u innego pracodawcy 3 lata.

104h - 13 dni

Klasycznie: Wyliczenie wynagrodzenia netto znając kwotę brutto pracownika

Jakie składniki bierzemy pod uwagę do obliczenia zasiłku chorobowego?

- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatek funkcyjny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz