Dostałam w ostatnim czasie od Państwa mnóstwo pytań, za które serdecznie dziękuje. Na niektóre z nich odpowiadam bezpośrednio samym zainteresowanym jednak na to pytanie postanowiłam odpowiedzieć na łamach bloga ponieważ jest problematyczne a reguły rządzące w wielu firmach niejasne.
Pytanie: Zatrudnieni pracują na zmiany. Przykładowo: Pierwsza zmiana kończy pracę o godzinie 14 a druga zaczyna o 14, przekazanie zmiany trwa 15 minut. Czy pracownik kończący zmianę powinien zostać dłużej w pracy czy przejmujący zmianę przyjść odpowiednio wcześniej? Czy czas poświęcony na przekazanie zmiany zalicza się do czasu pracy? Czy należy to traktować jako nadgodziny? Przekazanie polega na ustnym sprawozdaniu co zostało zrobione na zmianie i o czym należy pamiętać na kolejnej.
Odpowiedź: Art. 128 par. 1 kodeksu pracy mówi, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Do czasu pracy powinny być zatem zaliczane wszystkie czynności wykonywane na polecenie pracodawcy wynikające z normalnych obowiązków pracownika. Jeżeli dla właściwego ich wykonywania niezbędne jest przekazanie informacji pracownikowi zatrudnionemu na następnej zmianie, to czynności te muszą być wliczane do czasu pracy.
Realizując zadania wynikające z charakteru pracy, niezbędne do zapewnienia właściwej jakości i bezpieczeństwa pracownicy nie powinni przekraczać swojego wymiaru czasu pracy zgodnego z zaplanowanym harmonogramem, co niestety ma nagminnie miejsce w przypadku wcześniejszego przychodzenia, bądź pozostawania po pracy w celu przekazania zmiany.
Jeżeli takie sytuacje mają miejsce - za czas ponad wymiar czasu pracy pracownik powinien otrzymać ekwiwalent przewidziany w kodeksie pracy lub zmianie powinna ulec organizacja pracy, tak aby obie zmiany miały wspólny, opłacany przez pracodawcę czas pracy na przekazanie niezbędnych informacji.
Na zachodzie standardem jest wspólny czas pracy pomiędzy zmianami, który w przedstawionej sytuacji rozwiązałby problem pozostawania po pracy lub przychodzenia wcześniejszego przed pracą.
Artykuł powstał przy konsultacji z PIP
środa, 16 marca 2011
Przekazanie zmiany w pracy
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz