Nie jest tajemnicą, że na jedną ofertę pracy przychodzi mnóstwo aplikacji. Wstępna selekcja do łatwych nie należy. Osoba rekrutująca musi wybrać często z 100, 200 aplikacji kilka najciekawszych, godnych uwagi.
Tak więc jeśli kandydat nie poświęcił odpowiednio dużo czasu aby jego dokumenty były estetyczne i starannie napisane trudno wymagać od osoby rekrutującej żeby je czytała. Po tak złożonych dokumentach można wnioskować, że podejście tej osoby do obowiązków służbowych będzie podobne.
Dodatkowo rekrut aby ułatwić sobie zadanie dzieli pracę na kilka etapów. Wśród podstawowych czynników eliminujących naszą ofertę pracy można wyróżnić:
1. Nazwa stanowiska niezgodna z nazwą z ogłoszenia
2. Niewystarczające wykształcenie
3. Brak doświadczenia zawodowego zgodnego z ogłoszeniem
4. Źle opracowane, nieczytelne, niechlujne cv
5. Miejsce zamieszkania niezgodne z ofertą
6. Długa lista miejsc pracy w krótkim czasie.
Jeśli przejdziemy pierwszy etap rekrutacji wówczas specjalista, osoba zajmująca się rekrutacją skoncentruję się na naszych doświadczeniach zawodowych oraz zweryfikuje ich przydatność dla stanowiska, o które się ubiegamy. Przede wszystkim osoba ta będzie rozpatrywała nasze dokumenty szukając odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy mamy wystarczające doświadczenie zawodowe do pracy na tym stanowisku?
2. Czy to doświadczenie dotyczy interesujących rekruta obszarów?
3. Czy jakichś elementów doświadczenia brakuje i jeśli tak to czy są one istotne?
4. Czy jakichkolwiek istotnych umiejętności brakuje?
5. Czy możemy się pochwalić jakimiś wyjątkowymi osiągnięciami?
6. Jak wypadamy na tle innych?
Nie ma dobrego sposobu na obejście tych dwóch etapów selekcji. Jeśli mamy do czynienia z zawodowcem, a z reguły tak jest, raczej nie możemy się spodziewać zaproszenia na rozmowę. Posiadane umiejętności i kwalifikacje albo są albo ich nie ma.
Warto zatem poświęcić trochę czasu, żeby nasze dokumenty zachęciły rekruta do zaproszenia nas, do rozmowy z nami. CV, list motywacyjny służą do zaprezentowania siebie, przedstawienia wszystkich swoich najważniejsze zalet i osiągnięć. I nie myślę tutaj o "kolorowaniu"...
źródło: www. praca.pl
poniedziałek, 19 października 2009
Jak uniknąć odrzucenia przez osobę rekrutującą ??
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Bardzo cenne i przydatne wskazówki. Jednakże, co zrobić, jeśli nawet na praktyki pracodawcy niechętnie przyjmują? Jeśli chce się zrobić praktyki, to moim zdaniem, nie trzeba mieć jakiegoś wielkiego doświadczenia. W dzisiejszym świecie, moim zdaniem, jest bardzo ciężko zdobyć dobrą pracę - taką pasującą do wykształcenia i umiejętności. Może coś się zmieni i pracodawcy nie będą szukać 24-letnich osób z 6-letnim doświadczeniem w branży:-)
OdpowiedzUsuń