wtorek, 29 grudnia 2009

Przerwa świąteczna w pracy


Grudzień. Za oknem temperatura bliska zero. To jednak nic dziwnego powiedziałabym nawet, że mrozy w tą porę roku są wskazane ale...

Pracodawca w przerwie świątecznej zaleca wybieranie urlopu a sam wprowadza oszczędności na...ogrzewaniu. Wszyscy planują więc wolne ale co z osobami, które już nie maja urlopu i nie chcą wykorzystywać nowego??

W te dni siedzą najczęściej w kurtce, marzną i z utęsknieniem wypatrują godziny 15. A jak się maja przepisy??

Odpowiedź daję rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650). W § 30 można wyczytać, że w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają i wówczas na pracodawcę spadają dodatkowe obowiązki związane z dodatkowymi przerwami w pracy, posiłkami regeneracyjnymi, ubraniem itd. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K).

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom w miejscu pracy odpowiedniej temperatury. Nie ma tu znaczenia pora roku. Jeżeli temperatura w biurze będzie niższa niż 14 stopni podwładny może powstrzymać się od wykonywania obowiązków. Za ten czas będzie mu przysługiwać normalne wynagrodzenie.

więcej

2 komentarze: