Obecnie prawie każdy pracownik w firmie posiada telefon komórkowy. Telefony bywają różne tak jak i sposób ich wykorzystania. Pracownicy mają prywatne i służbowe telefony. Ci drudzy nie mają problemu ponieważ zostali przez szefa upoważnieni do korzystania z niego dla potrzeb firmy i w godzinach swojej pracy. A co z prywatnymi telefonami? Czy pracodawca może zabronić ich używania w godzinach pracy?
Tutaj jest pewna sprzeczność, nie pierwsza niestety w naszych przepisach. Z jednej strony bowiem wiele zależy od zapisu w regulaminie zakładu pracy. Jeśli zapis zakazujący używania telefonów w miejscu pracy pojawi się w regulaminie to pracownik musi się do niego dostosować, nie stosowanie się do regulaminu może skończyć się nawet wręczeniem wypowiedzenia przez pracodawce.
Art. 94. Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
2) organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy
Art. 100. § 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:
1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku
Z kolei art. 49 konstytucji w dziale Wolności i Prawa Osobiste mówi: Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.
Przyjmując zatem, że korzystanie z prywatnego telefonu komórkowego stanowi wolność komunikowania się, całkowity zakaz jego używania jest złamaniem tej wolności. Oczywiście wszystko ma swoje granice bo przecież bywają miejsca pracy, w których korzystanie z telefonu może zakłócić pracę urządzeń lub co gorsza prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji jak chociażby przy pracy na budowie, na wysokości.
Jeśli jednak takie okoliczności nie występują wówczas całkowity zakaz używania telefonu w miejscu pracy może być potraktowany jako sprzeczny z prawem.
Wspomina o tym również art 11. § 1. Kodeksu Pracy - Pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.
Wniosek, znowu jesteśmy w kropce...
Podstawa prawna: Kodeks Pracy, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
zdjęcie, źródło: www.mgsm.pl
niedziela, 19 września 2010
Telefon komórkowy w pracy
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Taaaaaaaaa...
OdpowiedzUsuńOstatnio zagroziłem, że jeśli pracownicy będą korzystać z telefonów komórkowych podczas wykonywania pracy, co czasami może być niebezpieczne przy niektórych czynnościach, to będę je konfiskował do przerwy śniadaniowej, a następnie po raz drugi do końca pracy.
Z tego, co piszesz, wynika, że mogliby mnie pozwać... No to muszę to przemyśleć... ;D
Pozdrawiam
Marcin P.