Decyzja zapadła: zmieniamy pracę. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak rozpocząć przeglądanie ofert pracy zarówno na stronach internetowych jak również codziennych gazet.
Pracę w tym roku najlepiej zmieniać w pierwszym kwartale, takie informacje wynikają z badań przeprowadzonych przez Manpower Polska.
Jednak kiedykolwiek zdecydowalibyśmy się na zmianę pracy musimy liczyć się z wymaganiami przyszłego pracodawcy. Najczęściej spotykanymi, wręcz standardowymi wymaganiami pojawiającymi się w ofertach pracy jest dobra bądź bardzo dobra znajomość języków obcych a przynajmniej jednego. Znajomość języka obcego w dzisiejszych czasach to podstawa. Małe dzieci już w przedszkolu uczone są języków aby w dorosłym życiu mogły bez ograniczeń walczyć o lepsze życie dla siebie i rodziny. A obecne pokolenie??
Obecni 30 latkowie bardzo często nie mają już problemu w komunikowaniu się z obcokrajowcami. Zdarzają się jednak wyjątki. Nadal można spotkać osoby, które nie znają języków albo nie czują się pewnie w posługiwaniu nim. Co gorsza są to często osoby, które mogą się pochwalić dyplomem wyższej uczelni i ... nie są to, ubiegając opinie złośliwych;), absolwenci jedynie uczelni prywatnych.
Nikt nas nie zmusi do nauki języków obcych ani rodzice ani uczelnia. Jeśli chcemy zawojować świat, czuć się w nim dobrze, mieć wpływ na swoje życie musimy znać chociaż jeden język obcy.
W XXIw. nie ma problemu z dostępem do wiedzy. Nawet osoby zapracowane mogą podjąć naukę na kursach językowych nie wychodząc z domu. Każdego dnia możemy zapisać się na kurs przez internet.
Teraz się już nie wymigamy...
niedziela, 24 stycznia 2010
Do you speak English??
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
No niestety, albo stety, nieznajomość ani jednego języka obcego to w dzisiejszych czasach obciach. Znam osoby, które w CV umieszczają znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym, a nie potrafią sklecić poprawnie zdania. Co wynika z takich praktyk? Kompletna porażka na rozmowach kwalifikacyjnych.
OdpowiedzUsuńTak, na rozmowie kwalifikacyjnej jest wtedy ogromny WSTYD !!! ale widocznie nie dla każdego ma to znaczenie.
OdpowiedzUsuńCzytałam ostatnio na wp.pl o kłamstwach w CV i zawyżanie znajomości języków obcych nie jest wcale na pierwszym miejscu;)))
A mnie zastanawia jedna rzecz. Dlaczego to my Polacy ciągle musimy uczyć się języków obcych, by móc posługiwać sie nimi we własnym kraju? Czy aby to nie jest śmieszne?
OdpowiedzUsuńJeśli wyjeżdżamy za granicę kupujemy rózmówki, by choć w niewielkim stopniu móc porozumieć się z tamtejsza ludnością.
Więc pytam jaki to wsyd rozmawiać w Polsce po polsku? A może tak bardzo przyzwyczailismy obcokrajowców do tego, że umiemy posługiwać się np. j. angielskim, że nie opłaca im się uczyć naszego języka??!!