Z niesprawiedliwością płacową mamy kontakt na każdym kroku. Szef przyjmuję nowych pracowników i daję im wyższe wynagrodzenie chcąc zachęcić ich tym to podjęcia pracy. Dotychczasowi pracownicy z 10 letnim stażem pracy w danym zakładzie mają niższe wynagrodzenie albo identyczne do nowo zatrudnionego a dodatkowo muszą wprowadzić go w nowe obowiązki. Dlaczego tak się dzieję?? Dlaczego nowy pracownik jest traktowany inaczej, lepiej??
Zgodnie z przepisami pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za taką samą pracę. Nie jest to jednak oczywiste. Najczęściej przy rekrutacji nowego pracownika oferuje się mu korzystniejsze warunki finansowe w stosunku do zatrudnionych już pracowników z kilkuletnim stażem.
Uzasadnieniem, dla których długoletni pracownik ma niższe wynagrodzenie od świeżo zatrudnionego może być np. wyższe kwalifikacje zawodowe, bogatsze doświadczenie, specjalizacje.
Jeśli jednak pracownik uważa, że nie zachodzą takie okoliczności i sądzi, że nie jest równo traktowany w zakresie wynagrodzenia za pracę, może wystąpić do pracodawcy o wyrównanie jego wynagrodzenia do poziomu osiąganego przez innego pracownika, powołując się na przepisy kodeksu pracy o równym traktowaniu pracowników.
W ostateczności kiedy nic innego nam nie pozostaję można wystąpić do sądu o odszkodowanie oraz o podwyższenie wynagrodzenia.
Takie sytuacje o nierównym traktowaniu pracownika dot. wynagrodzeń, premii to już nie są wyjątki, to staję się regułą. To działa podobnie jak lojalność w stosunku do telefonii komórkowej. Nie ma bonusów, są straty. Nie warto zatem "siedzieć" w jednej firmie dłużej niż to konieczne. Pracodawca rzadko docenia naszą lojalność, nawet jeśli ciągle o niej mówi. Brak podwyżek, awansów...
Najlepszym rozwiązaniem jest zmieniać prace co parę lat. Dajemy sobie wówczas szansę na rozwój, na wyższe wynagrodzenie, na poznanie nowych ludzi...
niedziela, 22 listopada 2009
Nierówność płacowa
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz