piątek, 14 maja 2010

Oryginał czy Kopia


Wielokrotnie w mojej pracy zawodowej spotykałam się z pytaniem pracowników czy kserokopia odpisu aktu urodzenia dziecka wystarczy do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Można zrozumieć zasadność takiego pytania. Odpisy wydawane przez USC (3 szt.) często nie wystarczają aby pozałatwiać wszystkie formalności związane z narodzinami pociechy. Wiele urzędów i instytucji życzy sobie oryginał takiego odpisu. Za każdy następny powyżej 3 sztuk, wydany przez USC trzeba płacić. Niestety zarówno w przypadku urlopu macierzyńskiego jak i ojcowskiego, aby uzyskać zasiłek i otrzymać wynagrodzenie musimy dostarczyć oryginalny odpis aktu urodzenia. Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości dokumentowania uprawnień do zasiłku macierzyńskiego innym dokumentem, w tym kserokopią.

Jedynie w sytuacji gdy urlop macierzyński udzielany jest przed porodem, dowodem wypłaty zasiłku jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu. W sytuacji gdy oboje małżonkowie są zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy, wystarczy jeden oryginalny odpis aktu urodzenia. W pozostałych przypadkach nie ma mowy o odstępstwach.

Podstawą prawną regulującą ten zakres jest: § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27.07.1999 r. w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz. U. nr 65, poz. 742 ze zm.)

2 komentarze:

  1. Jeżeli matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego, a więc musiała dostarczyć ZUS'owi oryginalny odpis aktu urodzenia dlaczego ZUS żąda tego samego dokumentu od ojca chcącego skorzystać z urlopu ojcowskiego? Czy ZUS ma obowiązek zwrotu oryginału bądź nawet tych dwóch na pisemny wniosek rodzica? Jeżeli tak po jakim czasie można się o taki zwrot ubiegać?
    Jacek

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    Niestety takie są przepisy, że każdy rodzic zarówno ojciec jak i matka muszę dostarczyć oryginał dokumentu do ZUS jeśli chcą korzystać z urlopu macierzyńskiego bądź ojcowskiego i otrzymać za ten okres wynagrodzenie. Dokument nie jest zwracany.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń