poniedziałek, 21 listopada 2011

Expose Premiera 2011

Kryzys nie jest już fikcją. Wszyscy czujemy jego skutki. Wszyscy boimy się podwyżek, utraty pracy, która daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala zaplanować coś na dłuższy czas. Niestety....

W trakcie piątkowego Expose premiera nie usłyszeliśmy nic co by nas uspokoiło i przyniosło ulgę. Premier zapowiedział wiele cięć i ruchów, które w oczach ekonomistów jest dobrze oceniane ale czy zwykły obywatel też może czuć się dobrze i bezpiecznie?

Wybrane zapowiedzi Premiera:

"- likwidacja 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla autorów, których dochody przekroczą rocznie 85 tys. zł
- likwidacja ulgi na internet,
- ułatwienie dostępu do zawodów w których działają korporacje zawodowe.
- zmiany w składkach zdrowotnych dla rolników: od lutego 2012 państwo będzie płacić za gospodarstwa do 6 ha; 6-15 ha - rolnicy płacą połowę składki (16 złotych); powyżej 15 ha - całą składkę. W 2013 r. rozpocznie się wprowadzanie rachunkowości. Docelowo rolnicy w powszechnym systemie emerytalno-rentowym.

- składka rentowa wyższa o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców
- zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent (przez jakiś czas, przynajmniej przez najbliższe 4 lata ma mieć charakter kwotowy, a nie procentowy)

- stopniowe (od 2013 r.) zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, docelowo do 67. roku życia; Od 2013 r. co 4 miesiące wiek emerytalny ma rosnąć o kolejny miesiąc. Dla mężczyzn proces zakończy się w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r.

- zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych - dla tych, co wejdą do służby w 2012 r. i później proponowany wiek emerytalny to 55 lat lub 25 lat służby
- duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie emerytalnym. Jeśli będzie to konieczne, konkordat zostanie zmieniony

- podwyżka dla policjantów i wojskowych po 300 zł na głowę od 1 lipca 2012 i - jeśli się uda - podwyżka podobnego wymiaru pod koniec kadencji." - www.tvn24.pl


Obawa przed zwiększeniem składki rentowej od początku niepokoiła wielu pracowników. Podniesienie składki oznacza mniejsze netto pracownika a przecież wszystko inne idzie w górę i widać to gołym okiem na każdym kroku zatem jak żyć?. Ostatecznie okazało się, że ma wzrosnąć składka rentowa po stronie pracodawcy...ale nie była to wcale informacja uspakajająca bo przecież w dobie kryzysu pracodawca szczególnie zwraca uwagę na koszty zatem...ryzyko utraty pracy rośnie.

Drugim budzącym wątpliwości pomysłem jest przedłużenie i zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Wątpliwość o tyle istotna, że przedłużając wiek pracy ludziom starszym państwo "odbiera" pracę młodym. Młodzi w nadziei za pracą wyjeżdżają za granicą, tam zakładają rodziny i tam odprowadzają składki a u nas...rozwiązanie premiera może okazać się nie skuteczne.

Pozytywną stroną expose są zapowiedzi zmian w KRUS, zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych oraz objęcie systemem emerytalnym duchownych.

A jak Wy oceniacie piątkowe Expose? Obiecujące? Przyniesie więcej korzyści czy więcej strat?

poniedziałek, 14 listopada 2011

Serialowe derekrutacje


Ostatnio sporo oglądam w wolnym czasie kultowy już serial "Dr. House" zarówno stare jak i nowe, aktualnie emitowane przez TV odcinki. W jednym z ostatnio obejrzanych odcinków szpital, w którym pracuje House zostaje kupiony przez miliardera. Nowym Prezesem Zarządu zostaje mężczyzna, który nie toleruje współpracy a za jedyną skuteczną formę komunikowania się uznaje bezgraniczne podporządkowanie i posłuszeństwo w wykonywaniu poleceń. Takiej próbie zostaje poddany dr. House. Otrzymuje polecenie zwolnienia jednej osoby ze swojego zespołu.

W trakcie odcinka możemy zaobserwować jak pracownicy zmieniają się pod wpływem otrzymanych informacji. Jak w warunkach niepewnej przyszłości zawodowej wygląda praca. Dotychczas zgrany zespół zaczyna ze sobą walczyć, rywalizować. Zauważalne jest także mniejsze zaangażowanie w walkę o zdrowie pacjenta. Ożywione dotąd dyskusje między pracownikami dotyczące znalezienia przyczyn choroby, najlepszej formy leczenia, ciekawe "burze mózgów" zastąpione zostają zwyczajną wymianą poglądów.

Obserwujemy także "opiekę" nowego prezesa nad załogą. Opieka okazuje się skuteczna w stosunku do jednego pracownika, który decyduje się "donosić" na swoich współpracowników i szefa zachowującym tym samym posadę. Metoda często spotykana w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w większych firmach, gdzie wielu pracowników w sytuacjach kryzysowych i nie tylko skrzętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami z szefem w nadziei na utrzymanie zajmowanego stanowiska.

W takich właśnie sytuacjach poznajemy ludzi, którymi otaczamy się na co dzień w pracy. I jak to ktoś powiedział "w pracy nie ma znajomych, są tylko znajome twarze" trafnie ocenia sytuacje panującą w większości zakładów. Niektórzy w podobnej sytuacji, tak jak dr. Cameron rozważa odejście z pracy pomimo dotychczas udanej współpracy, z pracy dającej satysfakcję i szuka nowego zajęcia ale czy słusznie? Tylko czy w takiej atmosferze da się jeszcze pracować, czasu i doświadczeń się nie cofnie.

Lubię, kiedy w filmie czy serialu pojawia się wątek interesujący mnie zawodowo. Mogę wtedy spojrzeć na problem z drugiej strony, ze strony pisarza, scenarzysty. Zastanawia mnie czy przejaskrawiają problem czy starają się oddać wiernie rzeczywiste możliwe zachowania i reakcje? Czy dla nich są to jedynie historie, które mają podnieść oglądalność lub sprzedaż?

czwartek, 10 listopada 2011

poniedziałek, 7 listopada 2011

"Nowy wymiar" urlopu macierzyńskiego


W 2012 roku wymiar urlopu macierzyńskiego pozostanie taki sam jak w 2011r. Wydłuży się jednak wymiar urlopu dodatkowego, fakultatywnego. Jego długość zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Urlop macierzyński w roku 2012 i 2013 będzie wynosił odpowiednio:

- 24 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (20 tygodni urlopu podstawowego i 4 tygodnie dodatkowego fakultatywnego),
- 37 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie (31 tygodni urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego),
- 39 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie (33 tygodnie urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego),
- 41 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie (35 tygodni urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego),
- 43 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie (37 tygodni urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego).

Od roku 2014 wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego zostanie wydłużony do 6 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. Wniosek musi być złożony na piśmie na 2 tygodnie, maksymalnie na 3 dni przed jego uzyskaniem i musi być wykorzystany bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.

...więcej niezbędnych informacji znajdą Państwo tutaj>>

czwartek, 3 listopada 2011

RMUA i inne zmiany w nowym roku



Od przyszłego roku pracodawca nie będzie musiał drukować i przekazywać pracownikowi co miesiąc formularza RMUA o należnych składkach na ubezpieczenie społeczne. Firma będzie go wydawać raz w miesiącu tylko na żądanie pracownika w przeciwnym razie zbiorcze zestawienie w rozbiciu na poszczególne miesiące zostanie przekazane pracownikowi za cały rok 2012 w lutym 2013.

Takie rozwiązanie zmniejszy na pewno koszty pracodawcy ponieważ nie każdy pracownik odbierał przygotowany dla niego druk RMUA. Ograniczy to zapewne także ilość pracy zwłaszcza w większych firmach.

Inną ważną zmianą dla pracownika wynikającą z ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców jest np. skrócenie okresu przedawnienia i archiwizowania dokumentów zusowski z 10 lat jak jest dotychczas na 5 lat.

źródło, zdjęcie: www.praca.gazetaprawna.pl

wtorek, 1 listopada 2011

Myśl dnia


"Awans osiąga się sprytem, wytrwałością, zrządzeniem bożym lub przez diabelskie niedopatrzenie."

Vonnegut Kurt