piątek, 25 września 2009

Atmosfera w pracy


Większą część dnia spędzamy w pracy. Co zrobić zatem by lubić swoją pracę, by chętnie do niej chodzić, by dawała nam radość? Jak stworzyć takie środowisko pracy by czuć się w nim dobrze i by nie chcieć z niej zrezygnować?? Czy jest to w ogóle możliwe??

Miejsce, w którym dobrze się czujemy jest odbierane przez nas jako to, do którego chętnie chodzimy, które daje nam możliwość samorealizacji. Ludzie, którzy dobrze się czują w miejscu pracy charakteryzują się:

* większa energia,
* większą pewność siebie,
* entuzjazm do swojej pracy,
* pozytywne nastawienie.

Swoim dobrym humorem ożywiają miejsce pracy i zarażają innych swoją pozytywną energią. Dobra atmosfera zmniejsza panujące wokół napięcia i sprawia, że nasze życie staje się łatwiejsze. Śmiech to zdrowie, działa oczyszczająco. Nikt nie czuję się wtedy samotny czy odrzucony. A przyjazna atmosfera wzmacnia motywację.

Dbanie o dobrą atmosferę pracy, nie oznacza, że obowiązki zawodowe zejdą na dalszy plan. Każdy przecież wie co do niego należy i zna terminy, których musi się trzymać. Praca jest wykonana lecz z dużo większą motywacją i radością. Nie należy tłumić tak pozytywnych odczuć, jak radość, śmiech tylko dlatego, że jesteśmy w pracy. Każdy pracodawca powinien dążyć do stworzenia takiego środowiska, w którym ludzie czuliby się swobodnie.

Tak powinno być tylko czy obecnie komuś zależy na dobrej atmosferze pracy?? Czy taka atmosfera jest możliwa kiedy koleżanka zza biura to konkurencja?? To przykre, że w większości obecnych firm atmosfera jest daleka od przyjaznej tylko czego oczekiwać skoro w "powietrzu" wiszą zwolnienia...

wtorek, 22 września 2009

Emerytury. Najnowsze propozycje.


Wszystko wskazuję na to, że zmianie ulegnie wydłużenie wieku emerytalnego. Czy zatem obecni trzydziestolatkowie mają szanse jej dożyć??

No cóż. Mają szanse, ponieważ lekarze potrafią obecnie zdziałać cuda a co za tym idzie wiek życia przeciętnego Polaka wydłuża się. Czy jednak chcemy całe życie pracować bez nawet znikomych szans na wymarzoną emeryturę i wypoczynek??

Pojawiły się właśnie najnowsze propozycje wydłużenia czasu pracy. Osoby mające poniżej 40 lat, pracowałyby stopniowo od 1 do 5 lat dłużej. W ten sposób kobieta, która w chwili reformy miałaby 39 lat odchodziłaby na emeryturę w wieku 61 lat. 37-latka prawo do emerytury nabyłaby w wieku 63 lat, a 35-latka w wieku 65 lat.

A jeśli ma się obecnie 31 lat?? Ile razy wiek emerytalny ulegnie jeszcze wydłużeniu?? Czy w ogóle warto jeszcze myśleć o emeryturze??

poniedziałek, 21 września 2009

Rodzina na utrzymaniu żony


Stale rośnie liczba rodzin, w których jedynym żywicielem jest kobieta. Przyczyną takiej sytuacji jest...kryzys. Kryzys, który coraz częściej jest wykorzystywany przez pracodawców i jest dobrym argumentem w rozmowie z pracownikami o niedoszłych podwyżkach.

Pracodawcy wolą zatrudnić kobiety ponieważ mogą im płacić mniej za taką samą a czasami nawet lepszą pracę.

Efektem takiego stanu rzeczy jest obniżenie poziomu życia polskich rodzin. Nie jest to jednak sytuacja jedynie polskich rodzin....

więcej>>

sobota, 19 września 2009

Indywidualny czas pracy


Prośba o indywidualny czas pracy nie musi być rozpatrzona pozytywnie przez pracodawcę. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. Istotne jest jednak uzasadnienie. Warto uzasadniać prośbę kierując się np.:

- trudnościami z dojazdem do pracy, wówczas we wniosku należy wskazać godziny pracy, które odpowiadają obowiązującemu rozkładowi jazdy autobusów.
- dokształcaniem się pracownika, który zdecydował się np. na studia w systemie wieczorowym i w pewne dni konieczne jest wcześniejsze wychodzenie z pracy.
- koniecznością sprawowania stałej opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny podczas nieobecności małżonka, który w tym czasie jest w pracy.

środa, 16 września 2009

Internetowy wspólnik


Okazuję się, że coraz częściej młodzi ludzie z pomysłem na biznes szukają wspólnika lub inwestora w internecie. Od lutego 2009 działa serwis NaSpolke, który został stworzony z myślą o tym aby ułatwić poszukiwanie partnerów biznesowych. Na forum spotykają się zarówno osoby szukające chętnych do wspólnego biznesu jak i te, które oferują pomoc przy rozkręceniu firmy. Popularność serwisu stale rośnie.

Wspólnicy szukają się również w portalach społecznościowych dla profesjonalistów typu GoldenLine.pl lub Profeo.pl. Badania wykazują, że na wspólnika z internetu decyduję się już co piąty zarejestrowany użytkownik. Z pomocą często przychodzi również serwis szukam inwestora.

Jednak każdy biznes to ryzyko dlatego kontakt w sieci to nie wszystko. Niezbędny jest kontakt osobisty, czas potrzebny na poznanie się, na zbudowanie zaufania potrzebnego do prawidłowego działania przyszłej firmy. Czy jednak wspólnik internetowy to dobry pomysł??

Osobiście nie zdecydowałabym się na taki krok. Często trudno podjąć decyzje co do założenia firmy z osobą, którą zna się od wielu lat a co dopiero z osobą obcą. Internet to szerokie źródło informacji, źródło inspiracji dla wielu pomysłów w tym również na własny biznes ale wspólnika moim zdaniem lepiej szukać gdzie indziej. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat??

wtorek, 15 września 2009

Raport


Z najnowszego raportu Women and Work Commission wynika, że w 2008 r. różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn była większa niż w 2007 r....

źródło: Personel Plus nr 9/2009

niedziela, 13 września 2009

"CZARNE" słowa


Panowanie nad atmosferą w trakcie rozmowy z klientem nie jest takie trudne jakby się wydawało. Słowa, które wypowiadamy mają jednak ogromne znaczenie dlatego warto je przemyśleć zanim wypłyną z naszych ust. Często chcemy coś wytłumaczyć rozmówcy ale dobieramy niewłaściwe słowa i ... Poniżej przedstawiam kilka takich przykładów:

Zwyczajowe CZARNE słowa:
1. "Mamy komplet części zamiennych" znacznie lepiej brzmi zdanie wypowiedziane w ten sposób: "Mamy wszystkie części potrzebne do naprawy samochodu"

2. "Nasi korektorzy wyłapują każdą literówkę a nazwisko prezesa sprawdzają trzy razy" Zwrot najprawdopodobniej został użyty jako gwarancja doskonałości pracy jednak osoba ta powinna powiedzieć "Nasi specjaliści dokładnie sprawdzają każdy tekst"

3. "W razie awarii udostępniamy zastępczą kopiarkę aż do usunięcia usterki" Zdecydowanie lepiej zabrzmią słowa wypowiedziane w ten sposób: "W razie konieczności udostępnimy nową kopiarkę" lub "Na czas pobytu w serwisie udostępnimy inną kopiarkę".

W niemal każdym zakładzie pracy padają stwierdzenia, których osoba wypowiadająca potem żałuję, a których nie da się już cofnąć. Warto zwrócić na nie uwagę i postarać się je wyeliminować.

piątek, 11 września 2009

Nowe dokumenty w aktach osobowych


Od 5 sierpnia obowiązują zmiany w prowadzeniu akt osobowych. W wyniku nowelizacji zmieniony został wykaz dokumentów, które trzeba przechowywać w teczkach pracowniczych.

Zmiany dotyczą części B akt, w szczególności:
- dokumentów dotyczących wykonywania pracy w formie telepracy (np. wniosek o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy, zgoda pracownika na przeprowadzenie przez pracodawcę kontroli wykonywania przez niego telepracy)
- pism dotyczących udzielania pracownikom dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego.

Obowiązek przechowywania ww. dokumentów wiąże się z nowymi regulacjami wprowadzonymi w prawie pracy. Zmiany dotyczące dodatkowych urlopów macierzyńskich, ojcowskich wejdą w życie 01 stycznia 2010r natomiast wykonywanie pracy w formie telepracy uregulowano w przepisach 16 października 2007r.

Nowelizacja zlikwidowała natomiast obowiązek przechowywania w aktach kopii zawiadomienia urzędu pracy o zatrudnieniu pracownika zarejestrowanego wcześniej jako bezrobotny. W wyniku tej zmiany w kwestionariuszu osobowym dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie nie wymagane jest umieszczanie, przez zatrudnianą osobę, informacji o pozostawaniu lub nie w rejestrze bezrobotnych.

poniedziałek, 7 września 2009

Ważność CV


Kryzys zmusza wiele firm do oszczędności a te najlepiej rozpocząć od cięć etatowych. W efekcie końcowym zwolniony pracownik przygotowuję swoje CV i wysyła je do przyszłych pracodawców. Istotne jest wtedy aby nasze CV było "ważne". Co to znaczy??

Otóż znaczy to, że studia ukończone 5 lat temu nie poparte praktyką w tej dziedzinie są niewiele warte. Podobnie wygląda sytuacja z certyfikatami językowymi zrobionymi np. w trakcie studiów.

Największe znaczenie ma doświadczenie w zawodzie. Studia obecnie to standard. Tak więc idealnym rozwiązaniem są ukończone studia i praca w zawodzie. Praca w dużej firmie, firmie znanej na rynku pracy. Jeśli pracownik ma ambicje i chcę awansować wówczas wskazana jest specjalizacja. Właśnie wtedy pomagają aktualne szkolenia, studia podyplomowe. I tak np. pracownik personalny, pracownik działu kadr uczy się tworzenia planów szkoleniowych i zostaje trenerem ds. szkoleń.

Szkolić możemy się na dwa różne sposoby:
1. Z własnych środków, wówczas zmienić firmę możemy w każdej chwili.
2. Ze środków pracodawcy. Wtedy najczęściej podpisujemy tzw. "lojalkę", która zobowiązuje nas do pracy na rzecz pracodawcy przez określony czas.

Jednak bez względu na to jaki sposób szkolenia wybierzemy jedno jest pewne, warto się szkolić, warto podnosić swoje kwalifikacje...

czwartek, 3 września 2009

Dorabianie na urlopie wychowawczym - uzupełnienie


W sierpniu zamieściłam post pod tytułem - "Dorabianie na urlopie wychowawczym". Pisałam wtedy o wątpliwych możliwościach dorobienia będąc na urlopie wychowawczym. Z przepisów wynika, że w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego można podjąć pracę jednak pod warunkiem jednoczesnego sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W moim odczuciu takie stwierdzenie jednoznacznie wyklucza możliwość podjęcia pracy w wielu zawodach.

Okazuje się jednak, że sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem to nie to samo co opieka nad nim 24h/dobę.

Ustawodawca dopuszcza bowiem podjęcie pracy przez matkę w wymiarze max. 1/2 etatu. W Jego opinii osobista opieka nad dzieckiem jest wówczas zachowana. Istotne jest również, że nie ma limitu wysokoci wynagrodzenia. Limit wynagrodzeń istnieje jedynie w sytuacji gdy korzystamy z zasiłku rodzinnego. Warto również pamiętać, że podejmując pracę nie musimy o tym fakcie informować macierzystego zakładu pracy.

wtorek, 1 września 2009

Papieros w firmie. Nałóg czy przyjemność??


Pracowałam, pracuję w różnych firmach, na różnych stanowiskach. Jestem aktywna zawodowo od 10 lat. W każdej niemal firmie spotkałam na swojej drodze osoby palące. Z doświadczenia wiem, że można wyróżnić przynajmniej dwie grupy palaczy:
1. typ nałogowiec - pali bo "musi", nie szkoda mu pieniędzy, własnego zdrowia a pora na puszczenie dymka nie ma znaczenia, każda jest dobra.
2. typ towarzyski - pali dla przyjemności, korzyści. Bardzo często dymek puszcza jedynie w pracy. Dlaczego?? Bo właśnie tam, przy papierosie toczy się drugie życie firmy. Drugie ale często to ważniejsze życie. Tam można się dowiedzieć o ewentualnych zmianach, porozmawiać z kumplami, z szefem o awansie i odreagować nagromadzone napięcie.

Wiele zależy również od zwyczajów panujących w firmie, które jak sądzą pracownicy-palacze wymagają bezwzględnego podporządkowania. Jeśli się nie dostosujesz jesteś traktowany jak intruz, wiecznie z boku, wiecznie nie doinformowany.

Typ towarzyski często po wyjściu z pracy nigdy nie weźmie papierosa do ręki. Podczas urlopu nawet o nim nie pomyśli. Czy zatem papieros to nałóg??

To zależy jeszcze od tego co rozumiemy pod pojęciem nałóg. Myślę, jednak że tak. Typ pierwszy uzależniony jest od tytoniu, typ drugi od towarzyskich rozmów z kumplami. Papieros to sposób na życie, na radzenie sobie z trudną sytuacją, lękiem, niepokojem, frustracją. To jednak zawsze nasz wybór i nasza decyzja. Z każdym nałogiem można skutecznie walczyć. Często jednak ten nałóg nam odpowiada. Paląc papierosa w pracy często uważamy, że przysługuje nam dodatkowa przerwa bo jesteśmy nałogowcami a pracodawca nie rzadko idzie nam na rękę. Jeśli pracodawca się nie zgadza na dodatkową przerwę w pracy udajemy, że musimy iść do toalety, przygotować kawę etc. W efekcie końcowym pojawia się kolejna korzyść - nie musimy tyle pracować co kolega zza biurka obok a to przecież każdemu byłoby na rękę....

Ps. W pracy powinniśmy być jednak równi i pracując powyżej 6h zgodnie z K.P. każdemu przysługuje jedynie 15 minut przerwy.